BugoNarew - porty, przystanie, akwen

Brzeg ponownie zakręca w kierunku wschodnim. To ujście rzeki Rządzy. Tutaj znajduje się największa na Jeziorze Zegrzyńskim wyspa Euzebia. Kiedyś stały na niej nawet domki wczasowe. Do wyspy można w kilku miejscach cumować, a od strony Rządzy jest ona doskonale osłonięta od falowania. Klimatyczny postój może jednak zakłócić statek, który przywiezie na imprezę firmową kilkudziesięciu biesiadników... W ujściu Rządzy położone są dwie przystanie – „Pomoc Wodna” Rynia przy brzegu południowym i Port „Wolica” Yacht Klubu Politechniki Warszawskiej, przy brzegu północnym. „Pomoc Wodna” to bardziej przystań rezydencka, z klimatycznymi barkami i statkami różnego typu, bez większej infrastruktury dla żeglarzy. Port Wolica ma natomiast rozbudowane zaplecze, toalety, prysznice, hangary i budynki klubowe.

Bugo-Narew to odcinek od ujścia Bugu do Narwi do ujścia Rządzy (obejmuje m.in. porty Zegrzynek, Jadwisin, Rynia, Wolica, Serock, Wierzbica, Łacha). W ramach tego portalu ujście Rządzy wraz ze znajdującymi się tam przystaniami i Wyspą Euzebią zostało zaliczone do tego akwenu.

Większość przystani położona jest na północnym, lewym brzegu. Pierwszą przystanią jest przystań Klub „Mila”, na terenie dawnego ośrodka PTTK Zegrzynek. Przystań oferuje żeglarzom różnego typu usługi i zaplecze sanitarne. Pomosty, do których cumują jachty są jednak narażone na ciągły „taniec” ze względu na przepływające z dużą szybkością motorówki. Tuż przy „Mili” położona jest zrujnowana przystań białej floty Zegrzynek.

Kolejną przystanią jest Port Jachtowy Yacht Klubu Polski w Jadwisinie. Rozległe baseny portowe, hangary, zaplecze sanitarne, dźwig suwnicowy, infrastruktura... wszystko to czyni z tego miejsca najważniejszy port w tej części Jeziora Zegrzyńskiego. Tuż za nim dawna przystań hotelu „Panorama”. Do pomostu wzdłuż brzegu okazyjnie cumują jachty. Na przeciwległym brzegu znajduje się pomost cumowniczy położony w pobliżu miejscowości Myszyniec. Wzdłuż całego prawego brzegu możemy odnaleźć liczne miejsca nadające się do zacumowania „na dziko”. Wracamy na lewy brzeg, wzdłuż niego, już od przystani „Mila”, prowadzi ścieżka spacerowa, a częściowo także edukacyjno-przyrodnicza. Akwatorium jeziora zwęziło się znacznie, w końcu to już nie Patelnia, a Bugo-Narew. Odczuwalny jest prąd, choć bardzo nieznaczny. Za zaniedbaną i porzuconą keją „Panoramy” nad brzegiem rozciąga się dzika plaża, a za nią miejsce do cumowania przy brzegu z wiatami biesiadnymi i miejscem na ognisko. Kolejny klimatyczny porcik należy do ośrodka „Narvil”. To bardzo mały basenik portowy, dobrze osłonięty od fal i wiatru. Za nim znajduje się jeszcze pomost cumowniczy Hotelu „Pan Tadeusz”, z wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Akwatorium wyraźnie się poszerza, gdyż nieopodal Bug wpada do Narwi. Na lewym brzegu pojawiają się pojedyncze zabudowania Serocka. Dalszy odcinek szlaku wodnego Jeziora Zegrzyńskiego to rzeka Narew i ujście Bugu.

Piotr Salecki (luty 2016)