Misja

Misja: opowiedzieć wszystko o Jeziorze Zegrzyńskim.

Moją misją i misją tego portalu jest także:

  • Opisać szlaki wodne w okolicach Warszawy i Jeziora Zegrzyńskiego - Narew, Bug, Wisłę, Kanał Żerański.
  • Zachęcić wodniaków do pływania po tych ciekawych akwenach.
  • Przedstawić, zebrać i aktualizować wszystkie informacje o szlaku.
  • Opiniować zmiany i propozycje zmian dotyczących szlaku i moderować dyskusję na ten temat.
  • Aktywnie działać (także poza portalem), na rzecz aktywizacji turystyki wodnej w regionie.


Szlaki wodne w rejonie Warszawy nie były dotychczas szczegółowo opisane w żadnym zbiorczym opracowaniu. Ponieważ urodziłem się i mieszkam w Warszawie, swoje pierwsze żeglarskie doświadczenia, w latach osiemdziesiątych, zdobywałem właśnie na wodach Jeziora Zegrzyńskiego a potem na Mazurach i wielu innych akwenach.

Wiele lat później, zauroczył mnie akwen Zalewu Wiślanego i sąsiadujących szlaków wodnych - Pętli Żuławskiej, Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Po serii publikacji w miesięczniku "Żagle" w 2002 roku powstała moja strona www.zalewwislany.pl, która opisuje szlaki wodne od Zatoki Gdańskiej poprzez Zalew Wiślany, Zalew Kaliningradzki aż do Pojezierza Iławskiego. Stronę tę stale aktualizuję.


Po latach powróciłem do Warszawy i znowu zacząłem intensywnie żeglować po Jeziorze Zegrzyńskim. Ku  mojemu zdumieniu okazało się, że nadal nie ma zbiorczej, kompletnej locji szlaków wodnych Jeziora Zegrzyńskiego, Bugu, Narwi, czy warszawskiego odcinka Wisły.

W 2012 roku zabrałem się więc do intensywnej i przyjemnej pracy, którą będę kontynuował przez najbliższe lata. W trakcie sezonów 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016 podczas kilkudziesięciu rejsów i licznych wypraw "brzegowych" wykonałem tysiące zdjęć dokumentujących porty, przystanie i szlaki wodne.  Powstały szkice, rysunki i opisy. Zebrane materiały będę publikował na niniejszej stronie internetowej. Z pewnością minie co najmniej kilka lat (piszę te słowa w 2012 roku), zanim strona ta wypełni się zadowalającą treścią dla wodniaków.
Mam jednak nadzieję, że nie będę osamotniony w tych staraniach. Zachęcam do współpracy, do nadsyłania materiałów, zdjęć, informacji, a także do uzupełniania i poprawiania treści.

Piotr Salecki (2012, aktualizacja 2015, 2016)